Modyfikacja zasilacza 5V na 8V
Pierwszy wpis na blogu. Mam nadzieję, że wyjdzie z tego coś większego.
Potrzebowałem zasilacza ~8.0V o wydajności prądowej ~1.0A, ponieważ chciałem zrobić adapter do zasilania aparatu, żeby cały sprzęt można było umieścić na statywie i zasilać aparat nie z baterii, tylko z zasilacza. 8.0V to dość niestandardowe napięcie, więc trzeba było przerobić jeden z zasilaczy wygrzebanych z szafy. Wybór padł na 5V o wątpliwej wydajności prądowej 3A, patrząc na bebechy
Pierwsze spojrzenie do środka – zasilacz zbudowany na bazie scalaka CR5228. Nota katalogowa dostępna po chińsku, ale na szczęście schematy czyta się uniwersalnie. Budowa zasilacza w miarę prosta – ot taka typowa aplikacja AC/DC z jednym znakiem zapytania.
Interesują nas głównie rezystory R11 i R12. Z noty aplikacyjnej można wyczytać, że dla R12=10k i R11=10k układ powinien wytworzyć 5V, a dla R12=10k i R11=38k układ powinien wytworzyć 12V. Zakładając, że napięcie rośnie liniowo do wzrostu rezystancji R11, to kiedy R11=22k wyjście układu powinno ustabilizować się na około 8V.
Wyrzuciłem więc rezystory, które były oryginalnie wlutowane i wlutowałem dwa rezystory SMD, bo później łatwiej usunąć, jak trzeba coś zmieniać. Efekt – 8.04V. Z ciekawości wpakowałem rezystor 24k jako R11 i na wyjściu bez obciążenia dostałem 8.5V – za dużo, bo napięcie graniczne ładowania akumulatorków LiPo to 8.4V (dla dwóch cel połączonych szeregowo). Bałbym się coś takiego podłączyć do aparatu, ale sam aparat również przy 8.04V nie będzie protestował. No dobra, to zobaczmy, co dzieje się pod obciążeniem 1A – napięcie spadło do 7.56V na końcówce zasilacza (dodam, że zasilacz ma dosztukowany kabel +1m i na kablu jest sporo strat). Pytanie – czy da się coś zrobić z tym spadkiem, czy to tylko przez kable? Zajrzałem jeszcze raz do schematu aplikacji podstawowej i moją uwagę przykuł rezystor R6, który podpięty jest do nogi SENSE scalaka. Szybkie zerknięcie na schemat blokowy scalaka i jest to rezystor, który jest wpięty w układ sprzężenia zwrotnego wewnątrz samego scalaka.
Noga 4 scalaka jest podłączona przez rezystor R6 do masy (wg noty aplikacyjnej), co daje nam miejsce, gdzie scalak może zmierzyć ile prądu pobiera urządzenie podłączone do zasilacza. U mnie rezystor R6 miał oryginalnie oporność 1R. Z ciekawości zamiast 1R wlutowałem 0.75R, jednak pomiary wyszły takie same – przy obciążeniu 1A wyjście na końcu kabla miało wartość 7.56V, więc zasilacz nie wpada w ograniczenie prądowe – rezystor 1R można zostawić jak jest.
Aparat działa już na zasilaczu. Mod zakończony sukcesem.